ژنرال‌های بی‌قپه

[ad_1]

انتخاب اعضای کابینه دوازدهم حداکثر تا یک ماه آینده انجام می‌شود. روحانی در کابینه قبلی خود از چند وزیر باسابقه استفاده کرد و به نظر می‌رسد در برخی وزارت‌خانه‌ها این روند ادامه یابد.

به گزارش ایسنا، با نزدیک شدن به انتخاب اعضای کابینه جدید بحث سابقه و تجربه وزرا مطرح می‌شود و از طرفی عده‌ای به استفاده از نیروهای تازه‌نفس و جوان تاکید دارند. رئیس دولت یازدهم در ترکیب کابینه یازدهم خود از هر دو عنصر استفاده کرد. حضور باتجربه‌هایی مثل زنگنه و نعمت‌زاده در کنار جوانانی مثل طیب‌نیا ترکیب خوبی را در دولت تدبیر و امید ایجاد کرده بود.

بررسی سابقه مسئولان در جمهوری اسلامی نشان می‌دهد بیژن نامدارزنگنه با داشتن هفت دوره سابقه وزارت باسابقه‌ترین وزیر جمهوری اسلامی بوده که همچنان هم بر مسند وزارت نفت نشسته است. تاکنون هشت نفر بیش از سه دوره به وزارت رسیده‌اند که در این میان سه نفر از آن‌ها (زنگنه، نجفی و نعمت‌زاده) همچنان در کابینه حضور دارند.

برخی از کارشناسان به بعضی وزرای کابینه لقب ژنرال داده‌اند. البته این ژنرال‌ها برخلاف نظامی‌ها بر سر شانه خود قپه‌ای ندارند و ستاره‌های‌شان از سوابق‌شان می‌آید.

*جدول زیر سابقه مسئولانی را که بیش از سه دوره در دولت‌های مختلف جمهوری اسلامی وزیر بوده‌اند یا در کابینه حضور داشته‌اند، نشان می‌دهد (دولت‌های موقت در جدول لحاظ نشده است) :

ردیفنامدولت اول (محمدعلی رجایی) دولت دوم (محمدجواد باهنر) دولت سوم (میرحسین موسوی) دولت چهارم (میرحسین موسوی) دولت پنجم (اکبر هاشمی‌رفسنجانی) دولت ششم (اکبر هاشمی‌رفسنجانی) دولت هفتم (سیدمحمد خاتمی) دولت هشتم (سیدمحمد خاتمی) دولت نهم (محمود احمدی‌نژاد) دولت دهم (محمود احمدی‌نژاد) دولت یازدهم (حسن روحانی) جمع
۱

بیژن نامدارزنگنه

جهاد سازندگیجهادسازندگی – نیرونیرو

نیرو

نفتنفتنفت۷ دوره
۲

محمدعلی نجفی

آموزش‌عالیعلومآموزش‌وپرورشآموزش‌وپرورشآموزش‌وپرورشرئیس سازمان برنامه‌وبودجهمشاور رئیس‌جمهور۷ دوره
۳

هادی منافی

بهداریبهداریبهداشترئیس سازمان محیط‌زیسترئیس سازمان محیط‌زیسترئیس سازمان محیط‌زیست۶ دوره
۴

سیدمحمد غرضی

نفتنفتپستپستپست۵ دوره
۵

محمدرضا نعمت‌زاده

صنایع‌ومعادنصنایعصنایعصنعت، معدن‌وتجارت۴ دوره
۶

علی‌اکبر ولایتی

امور خارجهامور خارجهامور خارجهامور خارجه۴ دوره
۷

حسین نمازی

اقتصاداقتصاداقتصاداقتصاد۴ دوره
۸

اسماعیل شوشتری

دادگستریدادگستریدادگستریدادگستری۴ دوره

انتهای پیام

گردآوری: مجله تفریحی و سرگرمی آیسام

(۰)

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *